Regeneracja po zabiegach chirurgicznych

fitness-332278_640Wszystkie komórki i tkanki potrzebują tlenu, a zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta jeszcze bardziej w okresie pooperacyjnym, kiedy to organizm ma zwiększone potrzeby regeneracyjne.

Często w obrębie uszkodzonych tkanek obserwujemy hipoksję. Stan niedotlenienia powstały w otoczeniu uszkodzenia upośledza mikrokrążenie i spowalnia procesy regeneracji. Podanie tlenu pod zwiększonym ciśnieniem aktywuje procesy odnowy uszkodzeń. W takich warunkach zwiększa się produkcja kolagenu, wzrasta bakteriobójcza aktywność leukocytów oraz aktywuje proces angiogenezy. Ponadto zachodzi ograniczenie uszkodzeń śródbłonka przez zminimalizowanie adhezji neutrofili na ścianach naczyń oraz zwężenie naczyń w obszarach prawidłowo zaopatrzonych w tlen bez zmian w krążeniu w miejscach o upośledzonym przepływie. Dostarczenie tlenu do słabo ukrwionych tkanek pozbawionych tego pierwiastka przyspiesza gojenie i regenerację skóry.

HBOT zapewnia znaczny wzrost liczby komórek macierzystych odpowiedzialnych za gojenie. Ciało każdego człowieka zbudowane jest z tysięcy najróżniejszych komórek, wyspecjalizowanych do pełnienia odpowiednich funkcji. Choć te komórki odpowiedzialne są za wiele odmiennych czynności, wszystkie one powstały z embrionalnych komórek macierzystych. Komórki te mają jednocześnie dwie zdolności:

  • potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów
  • różnicowania się do innych typów komórek

Wraz z upływem czasu, z powodu chorób, urazów czy po prostu starzenia się organizmu, komórki ulegają uszkodzeniu lub umierają. I tutaj do działania wkraczają właśnie komórki macierzyste – ich zadaniem jest naprawa uszkodzonych tkanek oraz wymiana obumarłych komórek. Wraz z wiekiem komórki macierzyste tracą zdolność intensywnych podziałów, a co za tym idzie, procesy regeneracji organizmu nie zachodzą tak sprawnie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez badaczy z University of Pennsylvania School of Medicine opublikowanym w American Journal of Physiology-Heart and Circulation Physiology w 2006 r. seria 10 zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej zwiększała ośmiokrotnie ilość komórek macierzystych w organizmie. Mobilizacja komórek macierzystych może nastąpić w wyniku działania różnych bodźców, jednak zastosowanie wielu z nich wiąże sie z niekorzystnymi skutkami ubocznymi, podczas gdy HBOT, jeśli przeprowadzona pod okiem specjalisty, jest praktycznie pozbawione ryzyka. Wzrost liczby komórek macierzystych zapewnia szybszą regenerację uszkodzeń wszelakiego typu.

 

Tlenoterapia hiperbaryczna w przypadku regeneracji po zabiegach to:

  • znaczna poprawa w przepływie krwi do uszkodzonych tkanek i wiążąca się z tym szybsza regeneracja
  • redukcja obrzęków
  • działanie przeciwzapalne
  • zwiększona liczba komórek macierzystych
  • lepsze dostarczenie składników odżywczych do wszystkich tkanek