Przebieg tlenoterapii hiperbarycznej w Oxymedica

Przed zabiegiem

Przed pierwszym zabiegiem pacjent odbywa konsultację lekarską. Lekarz, po szczegółowym wywiadzie, dostosowuje protokół leczniczy (ilość zabiegów oraz ciśnienie w komorze) do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Przed każdym zabiegiem pacjent przebiera się w wygodny, bawełniany strój, zdejmuje zegarek i biżuterię. Kobiety dodatkowo powinny zmyć makijaż. Do komory nie wolno wnosić następujących przedmiotów:

  • ubrania i poduszki zawierające tworzywa sztuczne (możliwość gromadzenia ładunków elektrostatycznych)
  • materiały łatwopalne (alkohol, aceton, eter)
  • zewnętrzne rozruszniki serca
  • zewnętrzne aparaty słuchowe
  • przedmioty wykonane z tytanu lub pokryte tytanem
  • telefony komórkowe, zegarki, odtwarzacze mp3

Tak przygotowany pacjent może wejść do komory.

Sesja

Jedna sesja terapeutyczna w komorze trwa zwykle 60 minut, choć w niektórych przypadkach zabieg można przedłużyć do 90 minut.

Po wejściu do komory pacjent zajmuje wygodną pozycję i zakłada maskę tlenową. Zabieg rozpoczyna się od powolnego sprężania, aż do osiągnięcia docelowego ciśnienia. Sprężanie trwa ok. 10 minut i może mu towarzyszyć lekki dyskomfort odczuwany w uszach (podobny jak podczas startu i lądowania samolotu). Po dojściu do właściwego ciśnienia doznania te mijają, a pacjent może oddać się jakiejś relaksującej czynności (czytaniu, oglądaniu telewizji czy słuchaniu muzyki). W trakcie całego zabiegu pacjent utrzymuje z operatorem komory stały kontakt wzrokowy oraz dźwiękowy za pomocą specjalnego systemu intercom. Zabieg kończy rozprężanie, które odbywa się podobnie jak sprężanie i któremu towarzyszą podobne doznania. Po dojściu do ciśnienia atmosferycznego pacjent może opuścić komorę.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa lekkość i przypływ energii, choć niektórzy mogą czuć się zmęczeni i senni.

 

Centrum OxyMedica dysponuje nowoczesną komorą osiągającą ciśnienie do 2 ATA. Jest to ważne, ponieważ hiperbaryczna terapia tlenowa z definicji odbywa się w ciśnieniu od 1.4 ATA. Dopiero takie zakresy ciśnień mają udokumentowane działanie lecznicze.