Wpływ komory hiperbarycznej na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Zabiegi hiperbarii tlenowej stosuje się z powodzeniem w leczeniu najróżniejszych problemów skórnych. Mechanizm oddziaływania hiperbarii tlenowej na skórę i błony śluzowe wynika z reakcji zachodzących na poziomie subkomórkowym, komórkowym oraz tkankowym. U podstaw wszystkich tych procesów leży stymulacja uwalniania czynników odpowiedzialnych za gojenie się tkanek, poprawa utlenowania tkanek oraz wiele innych efektów związanych z reakcjami biochemicznymi i procesami wewnątrzkomórkowymi.

Zgodnie z badaniami opublikowanymi całkiem niedawno tlenoterapia hiperbaryczna znacząco łagodzi zmiany AZS. Wiąże się to z ochronna rolą reaktywnych form tlenu treatment-1327811_640 (ang. Reactive Oxygen species, ROS) w chorobach o podłożu zapalnym. Doświadczenia przeprowadzone na myszach ze zmianami skórnymi o podłożu AZS pokazały, że leczenie w komorze hiperbarycznej znacznie zmniejszało zmiany skórne. Dla porównania, te same zmiany leczono kortykosterydem prednicarbate, jednak efekty, w porównaniu z HBOT, okazały się bardzo słabe.

Zatem zarówno badania, jak i nasz doświadczenie pokazują, że tlenoterapia hiperbaryczna może być z powodzeniem stosowana z leczeniu chorób najróżniejszych chorób skórnych.

Bibliografia:

Hyperoxygenation attenuated a murine model of atopic dermatitis through raising skin level of ROS, Kim HR, Kim JH, Choi EJ, Lee YK, Kie JH, Jang MH, Seoh JY. PLoS One. 2014 Oct 2;9(10):e109297. doi: 10.1371/journal.pone.0109297. eCollection 2014

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25275529

Sieroń A, Cieślar G, Kawecki M, Zarys medycyny hiperbarycznej, α–medica press, Bielsko-Biała, 2006.

Wpływ komory hiperbarycznej na atopowe zapalenie skóry (AZS)