Sok z granatu w walce z nowotworami, wirusami i koinfekcjami boreliozy oraz inne jego „cudowne” właściwości

food-1867513_640Od niedawna mamy sezon na granaty. Okazuje się, że warto z niego skorzystać i wprowadzić ten owoc do naszego jadłospisu w postaci, na przykład, soku, najlepiej świeżo wyciskanego.

Czytając różne publikacje aż trudno uwierzyć, że zwykły owoc może mieć tak szerokie spektrum zastosowania leczniczego. Warto zwrócić uwagę, że większość doniesień o jego pozytywnym działaniu wcale nie jest jedynie anegdotyczna, ale poparta licznymi publikacjami naukowymi. Śledząc je dowiadujemy się, że granat zapobiega nowotworom, zwłaszcza prostaty i sutka, leczy bóle stawów, obniża ciśnienie krwi i wspomaga prawidłową pracę serca, ma działanie bakterio- i grzybobójcze, jest jednym z najbogatszych owoców pod względem zawartości antyoksydantów oraz… pomaga uporać się z zaburzeniami erekcji u mężczyzn. Stephen Buhner, znany w środowisku „boreliozowiczów”, poświęca mu sporo uwagi w jednej ze swoich książek ponieważ granat okazuje się bardzo pomocny w leczeniu koinfekcji – mycoplasmy i bartonelli.

Bogactwo antyoksydantów

Granat obfituje w bardzo silne antyutleniacze, tzw. polifenole. Dostępne badania pokazują, że sok z owocu granatu przoduje wśród naturalnych substancji będących źródłem antyoksydantów, zostawiając pod tym względem daleko w tyle czerwone wino, jagody, żurawinę czy zieloną herbatę.

Nowotwory

Sok z granatu spożywany w znacznych ilościach może spowolnić wzrost komórek nowotworowych raka prostaty, a nawet doprowadzić do ich śmierci. W jednym z badań u pacjentów, u których średni czas podwojenia poziomu PSA (Prostate Specific Antygen) wynosił 15 miesięcy, codzienne spożywanie 240 ml soku z granatu (570 mg polifenoli) wydłużyło ten czas do 54 miesięcy. Działanie soku z granatu w przypadku raka prostaty obejmuje poniższe mechanizmy:

  • zahamowanie wzrostu komórek guza i ich naciekania
  • przyspieszenie apoptozy
  • przyspieszenie ponownego różnicowania się komórek
  • zahamowanie prokancerogennych dróg przekazywania sygnału
  • regulacja cyklu komórkowego
  • blokada enzymów prokancerogennych
  • zahamowanie neoangiogenezy
  • działanie przeciwzapalne (NF-κB, TNF-α, COX-2)
  • antyoksydacyjna ochrona komórek (m.in. NO, GSH)
  • wiązanie prokancerogennych metali
  • działanie antyestrogenowe na receptory ER
  • potencjalne efekty antyproliferacyjne przez receptory ER
  • regulacja „w dół” genów odpowiadających za syntezę androgenów oraz ekspresji AR
  • prawdopodobne efekty synergistyczne z chemio- i radioterapią

Inne badanie opublikowane w Cancer Prevention Research donosi o 10 substancjach fitochemicznych, które hamują rozwój estrogenozależnych nowotworów sutka. Badania laboratoryjne natomiast potwierdzają, że ekstrakt z granatu hamuje rozwój komórek nowotworowych w przypadku nowotworu sutka, prostaty, jelita grubego, płuc oraz skóry. W przedklinicznych badaniach na zwierzętach konsumpcja ekstraktu z granatu działa hamująco na rozwój komórek nowotworowych płuc, skóry, jelita grubego oraz prostaty.

Zdrowe serce, naczynia krwionośne i regulacja ciśnienia

pomegranate-2350545_640Wiele badań potwierdza korzystny wpływ soku z granatu na zdrowie naczyń krwionośnych. W jednym z nich obniżenie ciśnienia zaobserwowano u pacjentów spożywających 150 ml soku z granatu dziennie przez 2 tygodnie. Inne badania potwierdziły ten korzystny efekt zwłaszcza w przypadku ciśnienia skurczowego. Dzięki ochronnemu działaniu na naczynia zmniejsza się ryzyko wystąpienia dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Z badań przeprowadzonych na pacjentach ze zwężoną tętnicą szyjną wynika, że roczne spożywanie soku z granatu zmniejszyło złogi w tętnicy szyjnej o 35 %.

Dzięki tak korzystnemu działaniu granatów na zdrowie naczyń krwionośnych obserwuje się poprawę u pacjentów cierpiących na zaburzenia erekcji.

Układ nerwowy i pamięć

Badania przeprowadzone na University of Huddersfield zwracają uwagę, że jeden ze składników zawartych w granatach, punicalagin, zapobiega stanom zapalnym w obrębie mózgu odpowiedzialnym za niszczenie komórek mózgowych. Odkrycia te stanowią dużą nadzieję dla osób cierpiących na neurologiczne choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer czy Parkinson.

Ponadto sok z granatu poprawia pamięć. W jednym z badań 2 gramy ekstraktu z granatu nie tylko zapobiegały deficytom pamięci u pacjentów po operacji serca (występującymi u grupy placebo), ale poprawiło pamięć w porównaniu z testami sprzed operacji.

Inne badanie przeprowadzone na 28 osobach w podeszłym wieku, które uskarżały się na problemy z pamięcią, pokazało, że 237 ml soku z granatu dziennie spożywanego przez 4 tygodnie w sposób znaczący poprawiło współczynniki wizualnej i werbalnej pamięci.

Reumatyzm

Najnowsze badania potwierdzają, że polifenole zawarte w granacie mogą hamować niszczenie chrząstek stawowych spowodowane stanem zapalnym w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Grzyby, wirusy i bakterie, również koinfekcje

Sok oraz skórka z granatów posiadają silne właściwości bakterio- i grzybobójcze. Badania potwierdzają, że granat działa skutecznie wobec Helicobacter, Staphyloccocus, Pseudomonas, E. Coli, Klebsiella, Salmonella, Streptococcus, Bacillus, Shigella, Listeria, Candida, Vibrio cholerae, Trichophyton i Aspergillus. Stephen Buhner podaje, że sok z granatu działa wobec 32 szczepów Mycoplasma i posiada wobec nich działanie bakteriobójcze, choć nie jest ono tak silne, jak innych ziół w przypadku tej akurat bakterii. Mimo wszystko w książce „Healing Lyme Disease Coinfections” Buhner zaleca sok z granatu w przypadku zarówno mycolasmy, jak i bartonelli ze względu nie tylko na działanie -bójcze wobec tych szczepów, ale w związku z innymi korzyściami. A spośród nich wymienia:

  • silny efekt chondroterapeutyczny w obrębie stawów kolanowych
  • silne działanie antyoksydacyjne ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy takich jak flawonoid mirycetyna i kwercetyna, antocyjany, elagotaniny i taniny takie jak kwas galusowy
  • silne działanie przeciwzapalne i hamujące na wydzielanie cytokin prozapalnych NF-κB, TNF-α, IL-1β, IL-8, VEGF, TGF-β1, COX-2, PGE2, iNOS, MKK-3, ERK-1, ERK-2, JNK-1, JNK-2
  • hamowanie kolagenazy, elastazy, elatynazy, stromelizyny, matrylizyny oraz tropoelastyny
  • granat działa układowo (ang. systemic), co oznacza, że zawarte w nim substancje czynne wraz z krwią krążą po całym organizmie; aby utrzymać je na stałym poziomie zaleca się picie soku w odstępach 4 godzin
  • granat działa synergistycznie z innymi ziołami; na przykład berberyna podana samodzielnie hamuje rozwój 50 % bakterii cholery, natomiast w połączeniu z granatem zwalcza 100 %
  • wzmacnia działanie niektórych antybiotyków, takich jak ampicylina, gentamycyna czy tetracylikna

Dawkowanie: w przypadku mycoplasmy i bartonelli Buhner zaleca spożywanie 200 ml soku z granatu co 3 godziny.

Bibliografia:

„Polifenole pochodzące z owocu granatu w leczeniu raka stercza”, Ludwig Manfred Jacob, Karl Friedrich Klippel, Przegląd Urologiczny 2009/5 (57)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2989797/

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2737266/Can-pomegranate-halt-Alzheimer-s-Chemical-compound-fruit-prevents-inflammation-brain-cells.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23970941

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3789410/

Buhner S., „Healing Lyme Disease Coinfections: Complementary and Holistic Treatments for Bartonella and Mycoplasma”, Healing Arts Press, 2013

Sok z granatu w walce z nowotworami, wirusami i koinfekcjami boreliozy oraz inne jego „cudowne” właściwości