HBOT w leczniu depresji oraz innych zaburzeń neurologicznych

bird-2071185_640Istnieją badania donoszące o przeciwdepresyjnym działaniu tlenoterapii hiperbarycznej. A poprawa nastroju idzie w parze z korzyściami jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu w ogóle – u poddanych badaniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi różnego typu obserwuje się usprawnienie metabolizmu komórek nerwowych, dotlenienie obszarów objętych hipoksją, poprawę pamięci, lepszą koncentrację, lepsze wyniki w testach na inteligencję oraz zmniejszenie dolegliwości depresyjnych (ocena z użyciem skali depresji Hamiltona).

Trwałe rezultaty

Korzyści z HBOT, w przeciwieństwie do metod skierowanych na łagodzenie symptomów, są trwałe i nie ustępują po zakończeniu terapii – tlenoterapia bowiem powoduje odbudowę i regenerację uszkodzonych tkanek.

Depresja i HBOT

Przeprowadzono badanie z udziałem rekonwalescentów po przebytym krwotocznym udarze mózgu u których zdiagnozowano depresję. 60 pacjentów z ww symptomami podzielono na dwie grupy – 30-osobową grupę poddaną terapii HBOT oraz 30-osobową grupę kontrolną leczoną lekiem Deanxit. Skuteczność terapii oceniano przed i 4 tygodnie po badaniu za pomocą skali depresji Hamiltona. Okazało się, że w obu grupach zaobserwowano poprawę w samopoczuciu, przy czym poprawa w grupie HBO była dużo większa niż w grupie kontrolnej.

Tlenoterapia w leczeniu urazów mózgu i stresu pourazowego

Brain_powerBadania przeprowadzone przez dr Harcha et al, opublikowane w listopadzie 2011 w Journal of Neurotrauma, pokazują, że tlenoterapia hiperbaryczna jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia chronicznych efektów urazowego uszkodzenia mózgu (ang. traumatic brain injury, TBI) oraz zespołu stresu pourazowego (post traumatic stress disorder, PTSD).

Badanie przeprowadzone zostało pod nadzorem dr Paula G. Harcha i innych badaczy z LSU School of Medicine New Orleans, University of North Dakota School of Medicine oraz University of California, Irvine, School of Medicine i Amen Clinics. Wzięło w nim udział szesnastu weteranów wojennych z TBI i PTSD (3 lata po traumatycznym zdarzeniu). Po miesięcznej terapii obejmującej 40 zabiegów w ciśnieniu 1.5 ATA uczestnicy osiągnęli bardzo zadowalające rezultaty: dobre wyniki w testach kognitywnych, poprawę jakości życia, zwiększony przepływ krwi na skanach mózgu. W testach na inteligencję osiągali średnio o 15 punktów więcej. Ponadto donosili o poprawie w pamięci krótkotrwałej, uwadze/koncentracji oraz funkcjach wykonawczych (ang. executive functions).

Weterani cierpiący na TBI oraz PTSD zaobserwowali również znaczną redukcję bólów głowy oraz 30 % redukcję symptomów PTSD. Dzięki temu ich jakość życia uległa znacznej poprawie, a to spowodowało redukcję symptomów depresyjnych o 50 % oraz znacznie mniejsze nasilenie myśli samobójczych. Jednocześnie 2/3 pacjentów zażywających leki psychoaktywne była w stanie bądź zmniejszyć dawkę, bądź całkowicie je wyeliminować.

Rezultaty monitorowano również obrazowo. Analiza obrazów SPECT pozwoliła zaobserwować znaczną poprawę w przepływie krwi w mózgu zarówno po jednym, jak i po całej serii zabiegów.

Ostatecznym dowodem na skuteczność tlenoterapii było pokazanie zależności pomiędzy znacząca poprawą pamięci krótkoterminowej a zmianami w przepływie krwi. Badacze zaobserwowali, że doniesienia o poprawie pamięci krótkoterminowej oraz procesach poznawczych wiązały się z lepszym krążeniem w obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć – w hipokampie.

HBOT zwiększa skuteczność farmakoterapii w przypadku schorzeń psychiatrycznych

50 pacjentów cierpiących na lekooporną schizofrenię zostało poddanych zabiegom HBOT. Zabiegi łączono z psychofaramakoterapią. Wyniki potwierdzają słuszność wdrożenia HBOT u pacjentów schizofrenicznych podczas epizodów depresyjnych. Maksymalny efekt terapeutyczny zaobserwowano po 10-12 zabiegach w komorze.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3702722/

Efficacy of hyperbaric oxygen treatment for depression in the convalescent stage following cerebral hemorrhage, Hua Cao, Keju Ju, Lingling Zhong, Tao Meng, Published online 2013 Apr 2. doi:  10.3892/etm.2013.1043

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3231802/

http://www.prweb.com/releases/2011/12/prweb9011742.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3447399

HBOT w leczniu depresji oraz innych zaburzeń neurologicznych